Ježišova modlitba II. – jednoduchosť

Ježiš im povedal: Veru, hovorím vám: Ak sa neobrátite a nebudete ako deti, nikdy nevojdete do kráľovstva nebeského. Mt 18:3

Najprv sa musíte naučiť úprimnú, jednoduchú a čistú modlitbu. Pretože mnohých, ktorí sa začínajú modliť cirkevné ranné a večerné modlitby, to rýchlo omrzí. Hovoria, že sa im tieto modlitby časom stanú nudné, že nič necítia. Žiadajú o povolenie, modliť sa vlastnými slovami. Modlite sa, ak máte potrebu, vlastnými slovami. Ale slovo modlitby musí byť pravdou, a Božou chválou.

Veľkí modlitebníci minulosti hovorili, že v modlitbe by sa mal človek zjednotiť so slovom rovnako, ako sa spája duša s telom. Ak táto jednota nie je, modlitba sa pre nás stáva nezáživnou. Pôsobí formálne, chladne a slová nejdú do duše.

A to všetko len preto, lebo človek nevyvinul správny prístup k modlitbe. Hovorievajú – nezažil som, necítil som v sebe modlitbu. Aj keď niekedy zažili akýsi modlitebný obraz, veľmi rýchlo nato zabudlo. Je veľmi ľahké ísť do modlitebného mechanizmu, vykonať iba povinnú rituálnu stránku – vyslovovať, hovoriť, čítať, ale nemodliť sa.

Modlitba vyžaduje záujem, pozornosť, smäd po modlitbe a pravde. Modlitba je živá potreba. Potrebujem sa v tento deň, momentálne, prejaviť v modlitbe, postaviť pred Boha a povedať: „Pane, tu som pred Tebou, môj deň uplynul v márnosti, niekde som stratil svoju vnútornú slobodu, tam som zhrešil, zaoberal som sa zbytočnými myšlienkami, trápil som sa svojimi starosťami, mal som ťažkosti a strach, konal som zo svojej sily miesto toho, aby som sa obracal k Tebe.“ Takto by sme sa mali obrátiť k Bohu. On je našim Otcom, je dobré sa mu so všetkým zverovať.

Samotný život nás učí sa modliť, Boh nás to učí skrze každodenné situácie, Cirkev nás učí modlitbám, ktoré sú preverené Duchom Svätým, sám Ježiš nás naučil modlitbu. Tieto výukové hodiny nesmieme len tak prechádzať. Často až po dlhom čase, začneme skutočne chápať, čo je Ježišova modlitba ktorá znie: „Pane Ježišu Kriste, Syn Boží, zmiluj sa nado mnou, hriešnym.“ To ale potom to už nebude len modlitba, ale výkrik. V tom existuje vlastne celá vaša podstata, sústredená v živom Pánovi, to je prúd vašich vnútorných energií, ktoré prúdia von. Potom sa prosím modlite Ježišovu modlitbu ako vo dne, tak v noci. Potom začne pracovať Ježišova modlitba vo vás.

Nebuďte pyšní. Najprv sa učte Cirkevné modlitby, ranné a večerné modlitby, Otčenáš. Modlite sa ich pozorne, každé slovo spojte so svojou podstatou. Nejde o rýchlosť, ani o kvantitu. Ale o vnútornú duchovnú prácu. Neopovrhujte Cirkevnými modlitbami, ktoré v sebe majú moc Ducha Svätého, z ktorých mnohé boli dané ľuďom priamo z neba. Nevynechajte modlitbu Pánovú – Otčenáš. Až potom sa modlite vlastnými slovami, proste, klopte, žiadajte, chváľte, ďakujte. A napokon sa pozorne modlite Ježišovu modlitbu, ktorá môže byť s vami vždy a všade.

Buďte pokorní, buďte jednoduchí.

Ak sa ti článok páčil, prihlás sa k odberu – ODKAZ