Odchod zo sociálnych sietí – konečne

Po dlhom uvážení som sa odhlásil zo všetkých možných sociálnych sietí – zvlášť z facebooku, twitteru a vk. Ostatné siete som nemal, ako pinteres či instagram. Dôvod? Sloboda! Pozerať kto zdieľa článok, kto mi píše, kto komentuje, kto mi dáva otázky – ma začalo unavovať. Som robot, aby som neprestajne sledoval čo sa deje na sieti, ktorá nemá príliš veľa s realitou čo spoločného?

Iné je, keď mi niekto napísal email a mal vážny záujem. Ale tie správy ako v krčme – hej ty – bez pozdravu – čo si myslíš o tomto?

Ale prídeš o statusy, zdieľania, skupiny. Čo už. Moja stránka je súkromná, píšem si len to, čo ma práve oslovuje. Potrebujem sa predvádzať pred niekým? Potrebujem si dokazovať svoje kresťanstvo? Veď čo píše Pavol?

Všetko smiem, ale nie všetko prispieva…

Nechal som si len youtube kvôli videám. Všetko ostatné je zrušené. Nie som otrok, aby ma malo zaujímať, čo si kto myslí o mne a mojich článkoch. Nie som spovedník, aby som mal odpovedať na otázky, čo si myslím o tom, alebo o tamtom. Môj názor nie je dôležitý. Píšem si svoj kresťanský blog a ako sa zdá, začnem si písať aj zoznam vecí, ktorých sa postupne zbavujem, aby som žil plnší život bez elektronických rárohov!

Facebook ma aj tak blokoval, nedovoľoval mi dávať reklamy – vraj dnes sa nemôže hovoriť iba v jednej farbe. Spása nemôže byž len skrze Krista, existujú aj iné cesty. Manželstvo nie je len o mužovi a žene, ale aj o iných spolužitiach. V takomto systéme mám byť zahrnutý? Mám byť súčasťou tohto diabolského systému? Veď to celé ide proti Bohu a písmu.

A koľko kresťanov je závislých na sociálnych sieťach? Vidím ich profily, neprestajne sú prihlásení – alebo práve pred piatimi minútami odišli – aby sa vzápätí vrátili do režimu – online. Začína ma svet online unavovať. Kto si bude chcieť prečítať články, prečíta si ich aj bez facebooku a čo záleží na číslach?! Vari mal Pán Ježiš veľa učeníkov? Dvanásť čo s ním chodilo a cca 500 k tomu. Z celého Izraela a okolitého sveta.

Cesta spásy je úzka, len málo je tých, ktorí ňou prechádzajú. A cesta spásy nie je naša cesta, ale Božia cesta. Cesta spásy je Kristus a len on.

Aká úľava a ticho nastalo, keď som aj z mobilu vyhodil facebook. A vyhodil som aj iné nepotrebné veci, ktoré ma okrádali o čas. Akoby s novým rokom som si vyčistil aj hlavu. A s vyčistením hlavy sa človek začne zbavovať balastu tohto úbohého sveta.

Písmo to myslí vážne s tým – odpútaním sa od sveta – aby bol človek slobodnejší, viac premýšľal a mal viac času na rodinu, známych, a hlavne Boha. Aký spokojný a ne-uponáhľaný bol svet, bez týchto elektronických hračiek? Ako sa ľudia vedeli baviť, ako sa dokázali zhovárať, v práci si boli bližší. Dnes sa každý zatvorí sám do seba, za hrubé plechy áut, za hrubé múry izieb a komunikuje len prostredníctvom sietí.

Takže toto bol iba krátky článok o tom – prečo? Ľudia chodia a vyzvedajú sa – prečo? Keď je človek na sieti, sotva čo povedia. Sledujú vás ako zvieratko v zoologickej záhrade. Čo nového sa objaví na jeho webe?! A keď sa niečo objaví, preberajú to na sieťach, či je to biblické, podľa ich šablón, ktoré im v zboroch nalinajkovali. Žiadna sloboda.

Človek môže aj poblúdiť. Na jeden čas som sa ešte raz chcel vrátiť ku skutkom plus viera. Trvalo to azda tri týždne. A tam som spoznal priateľov. Odhlasovali sa jeden za druhým, písali emaily o sklamaní, alebo povýšenecky žiadali odhlásenie zo stránky. Všetko online. Nikto z nich by sa nedokázal pozrieť človeku do očí – ale online všetko ide. Mnohí prestali zdieľať články. Ale ja som neodišiel – experimentoval som. A uvidel som biedu mnohých v plnej sile.

Čo sa ale viac dá napísať o tom, že Ježiš zomrel za naše hriechy, na tretí deň vstal zmŕtvych a zasadol na pravicu Boha Otca? Toto je evanjelium. Ak tomuto veríš, si spasený. Veď čo iné by ťa brate mohlo spasiť, ako Kristov kríž? Ak ma ten nespasí a viera v toto dokončené dielo, čo iné by ma malo spasiť? Skutky? Aké? Sme lotri na kríži, ktorí len môžu žobroniť Krista o raj. Bez ohľadu na to, čo sme vykonali.

Kresťanstvo je dnes na smiech. Nitzchie má pravdu, pretože kresťania sa robia lepšími ako sú, lepšími ako je svet. A to je lož! Nie sú o nič lepšími, ako posledný vrah malých detí. Kresťania sú, boli aj budú rovnakí, aký je tento mizerný svet a toto pochabé ľudstvo. Ale kresťan má večný život. Nie v sebe a svojich výkonoch, lež v Kristovi a jeho práci. To je rozdiel medzi mnou a ateistom. Nie moje skutky. Ateista môže byť morálnejším človekom ako som ja – ale viera je ten rozdiel, prečo ateista skončí na lavici obžalovaných. Nemá správneho Advokáta na poslednom súde. Tu je ten rozdiel.

Nitzchie videl falošných kresťanov, ktorí nežili životy, aké hlásali a verili. Videli to všetci. Ghándí povedal, že by sa stal kresťanom hneď, akoby videl jedného kresťana žiť podľa rád evanjelia. Ale taký kresťan sa nikdy nenarodil! Ani Peter s Pavlom neboli na tom dobre, čo sa týkalo ich skutkov. Ale Kristus je tým pevným bodom, v ktorom je spása a dá sa oň oprieť.

Takže toľko pre dnešné otázky – prečo zmizla stránka – BB – z facebooku a ďalších sociálnych sietí? Kašlem na ne. Je mi ukradnutý nejaký Zuckenberg a jeho hlúpa hra na závislákov. A keď vidím ako ľudia nariekajú – zablokovali ma na FB – pretože som napísal to alebo tamto. Ak by ma raz zablokovali, nemám tam čo robiť – nikdy by ma tam už nikto neuvidel. Nechodím tam, kde ma nechcú!

Možno by zablokovali aj mňa. Časom určite. Takto dávam košom ja a nie oni. FB mi vymazával články, ktoré hovorili o židoch a ich falošnom evanjeliu, o moslimoch, ktorí mučili kresťanov. Dostal som zodvihnutý prst. v dnešnom svete sa toto nesmie.

Ale už stačilo. Internet mám zapnutý len do 22.00 hod. Nastavil som router tak, aby sa internet automaticky každý deň vypol o desiatej a zapol ráno o siedmej. Prečo by som mal v noci prijímať správy a pozerať na display telefónu? Som vari zato platený?

Mám tu hromadu kníh, ktoré čítam – a bibliu a modlitbu. Telefón ide do režimu – lietadlo – a všetka elektronika začne spať nočným spánkom. Či mám byť duševne postihnutý, keď sa mám prebudiť v noci nato, že mi pípol mobil? Už dopípal. Nemá čo v ňom pípať.

Napokon, ľudia sa môžu prihlásiť na odber cez email. Je ich už niekoľko desiatok aj mimo FB. Nemusia aspoň stáť ako vážení pozorovatelia – zdiaľky s nálepkou – sledovateľ. Tiež som nechal odkazy dolu – kto chce – nech odkazuje. Ja už nemám kde.

Pokoj Vám…

Ak sa ti článok páčil, klikni na odber nových článkov