Československo zaplavila vlna falošného evanjelia ala MacArthur, Washer, Piper…

Nestačíme sa diviť, ako všetky reformované zbory hlásajú tú istú údajnú pravdu. Od mnohých baptistických zborov, cez evanjelické, po reformované, až ultra-reformované. Vzniklo nespočet stránok, ktoré propagujú toto iné evanjelium, ktoré sa tak horlivo tvári ako pravdivé. Kníhkupectvá sú zaplavené knihami od ľudí ako je MacArthur, John Piper, Paul Washer, R.C Sproul a hromadu ďalších teológov. Pritom si len málokto uvedomuje, že tento ich systém je veľmi podobný katolicizmu.

Viem to sám zo seba. Prešiel som tvrdým katolicizmom, skutočne prísnym. Nie tým novodobým, ale starým – latinským. Modlil som sa latinsky, chodil som len na latinské omše. Modlil som sa za protestantov, ktorých katolíci volali – neveriaci psi! Modlil som sa celé hodiny povinné modlitby, breviár – žaltár. Chodil som na všetky latinské omše, ktoré boli oficiálnou cirkvou neradi videné, keďže katolicizmus nabral ekumenický smer po koncile. Chodil som na všetky možné pobožnosti, krížové cesty, rôzne Mariánske stretnutia. Postil som sa veľmi tvrdé pôsty o chlebe a vode, ktoré trvali bežne jeden týždeň. Mal som bič – samobič, ktorým sa niektorí katolíci bičujú za hriechy a umŕtvujú svoje telá, aj ja som to skúšal na sebe. Katolíckym vzorom je František z Assisi, ktorý keď uvidel ženu a vznikla v ňom zlá myšlienka, hádzal sa do ostnatých kríkov, po čom silne krvácal po celom tele.

Keď opustíte túto skutkársku mašinériu, poviete si – fajn – som zachránený z milosti a doslova sa rozplačete. Sú vám slová Spasiteľa a Pavla o milosti ako balzam na zničenú dušu, ktorá bola uviazaná v skutkoch. Katolíci majú ideál rovnaký ako pravoslávni, keď chcú dosiahnuť dokonalosť. Nie je divu, že ich najbližšou knihou je nasledovanie Krista od Kempenského. Východná cirkev má zase rebrík skutkov do neba.

A keď odídete z tohto systému a tešíte sa slobode v Kristovi, odrazu zistíte, že protestantizmus je navlas podobný ako katolicizmus! Drvivá väčšina ľudí v protestantizme ani len netuší, že sú vlastne katolíkmi, ktorí sú závislí na svojich výkonoch. Aj keď kričia – my sme spasení len z viery – klamú darmo čo samých seba. Teológia ktorá sa šírila cez USA a prešla celým svetom – Lordhip Salvation – sa udomácnila aj v celom Československu. Akú veľkú popularitu toto učenie dnes má nielen u mladých, ale aj u starších kresťanov.

O čo v tomto učení ide? Všetko musíte zanechať kvôli nasledovaniu Krista. Teraz si poviete, čo je na tom zvláštne, veď takto to nejako predsa učí písmo! A v tom je ten vtip! Ak si myslíte, že toto je kresťanské učenie, ak ste v tom zakorenení, pretože to do vás neustále v zboroch a cirkvách hustili – ani neviete, že ste katolíci! Spása je bez skutkov, na to ste istotne zabudli a upadli do nich.

Skúsili ste niekedy reálne nasledovať Krista? Tak že ste sa zbavili telefónu, dali ste si vyhradený čas pre internet – pár desiatok minút, inak ste sa modlili, konali pobožnosti a čítali písmo? Išli evanjelizovať a konali skutky mimo dom a zbor? Všetko ste robili na slávu Boha? Odhlásili ste sa z facebooku, vôbec zo života, prestali ste pozerať TV, počúvať hudbu, čítať svetské knihy, sledovať správy, baviť sa vo svete, chodiť do kina, chodiť na výlety autom – auto iba pre núdzové prípady? V podstate by ste museli byť mnísi. Ja som to skúsil! A dlho som to aj vydržal, bez mobilu som bol takmer rok. A viete čo? Nedokázal som verne napĺňať toto predsavzatie! Chvála Pánovi, mnohé veci z toho nemusím robiť podnes, ale sú ďalšie iné, ktoré opakovane konám.

Garantujem vám, že tento spôsob života nedokáže naplniť ani mních, ktorý sa oddal len Kristovi a zložil sľub. Nieto ešte nejaký svetský človek, ako povedzme MacArthur. Viete že títo ľudia dobre zarábajú na evanjeliu? V USA sa evanjelium predáva, je to biznis…

Do čoho ste to drahí kresťania spadli? Komu alebo čomu to veríte? Čítali ste knihy týchto kazateľov, čo to vlastne skutočne učia? Ja tu mám komplet MacArthurove knihy výkladu nového a starého zákona. Mám tu jeho knihu – dostatočnosť v Kristovi – ktorá bola v USA tvrdo napadnutá ako kniha plná skutkov a nie viery. Mám tu jeho novú knihu – viera ktorá jedná. Ľudia to žerú a sýtia sa tým, pritom netušia, že ide o falošné evanjelium, ktoré tak tvrdo odsudzoval Pavol v Galatskom zbore.

Buď tí kresťania, ktorí sa snažia nasledovať týchto kazateľov nevedia čo je to hriech, alebo svoj hriech pred svetom taja. No stačí sa len pozrieť do profilom týchto ľudí povedzme na facebooku, akí sú plní sveta a hneď vidíme, že klamú nielen seba, ale aj okolie.

Viete drahí čitatelia čo je to vôbec hriech? Farizeji to nevedeli a ako sa zdá, mnohí oklamaní kresťania to nevedia rovnako. Viete koľko krát zhrešíte za jeden deň len myšlienkami? Veď čo píše Pavol?

A všetko, čo nie je z viery, je hriech. Rim 14:23

Viete ako veľmi hrešíte, keď chodíte na vaše facebooky, hráte sa v mobile hry, sledujete politiku, šport, pozeráte TV? Pozeráte si svetské časopisy, čítate svetské knihy. Chodíte zo zábavy na obchodné stránky, kde sa pozeráte, čo by ste si nové kúpili. Idete do jedálne či obchodu aby ste si namastili vlastné bruchá, aby ste si v tichosti zjedli čokoládu alebo zmrzlinu, pritom všetky tieto veci sú hriešne! Vedeli ste to? Paul Washer si kúpi najdrahšie sako na konferenciu, John Piper si kúpi drahé topánky – to všetko je márnosť nad márnosť a tým iba hreší, lebo to nekoná na slávu Boha, ale na svoju slávu! Čokoľvek konáte na svoju slávu, kvôli svojmu egu, aby ste dobre vyzerali pred susedmi, priateľmi, aby ste ,,nezaostávali” za nimi – všetko je to hriech. A vy to nevidíte a myslíte si, že nasledujete Krista!

Ježiš po vás chce aby ste si odťali ruku kvôli hriechu, aby ste si vypichli oko, pretože hriech je niečo, na čo sa Boh nemôže ani len pozrieť. Ježiš vám hovorí aby ste zanechali rodičov, aby ste zanechali príbuzných, dokonca svoje deti a manželku a nasledovali Ho. Robíte to? Ak nie – ako nasledujete Krista? Prečo sa robíte pekní zvonka, keď zvnútra ste farizeji, ktorí majú pekný iba vonkajší vzhľad?

Opustili ste Egypt vierou, máte byť sami na púšti, ale vy si tam vytvárate zlaté teľa. Reptáte proti Bohu, že vám je lepšie vo svete – v Egypte, kde máte všetkého dostatok. Tí zaslepenejší si myslia, že nehrešia, pritom skáču okolo zlatého teľaťa a ako hovorí písmo – hrajú sa a život majú ako zábavku.

A ľud sadol, aby jedol a pil, a vstali, aby sa hrali. Ex 32:6

Jete, sedíte, spíte, leňošíte, bavíte sa, hráte sa. Ale pred svetom sa tvárite že ste pobožní! A tým že sa takto pretvarujete, odsudzujete iných ľudí aj kresťanov, že sú horší ako vy. Či toto nerobili farizeji? Vari Boh nevidí do vášho skorumpovaného srdca? Alebo si myslíte, že svojimi zlými výkladmi písma, ste dostali srdce nové? Ako krásne citujete Ezechiela, ktorý hovorí, že vám dal nové srdce – ale ste zabudli pozrieť, že sa tu nejedná o vás, ale o Židov starej zmluvy! Ten verš vám nepatrí.

Dám vám nové srdce a nového ducha do vášho vnútra; odstránim kamenné srdce z vášho tela a dám vám srdce mäsité. Ez 36:26

Ak by ste tento verš vzali ako predobraz, čo sa bežne robí a nie je to na škodu, musím vás aj tak sklamať – zostávate stále bez takéhoto srdca. Vaše srdce je rovnaké ako bolo predtým, obrátením sa zmenilo len niekoľko malých vecí. Stále ste tí istí smilníci, lakomci, závistlivci, chamtivci, zlostníci. To je bieda dnešného kresťanstva ktoré absolútne nevie, čo je to vlastne hriech. Najhoršie na tom je to, že ste zo seba urobili farizejov – zameraní na seba a svoje skutky. To je vaša chvála.

Len pozrite na Pavla. Prečo píše také tvrdé listy, prečo neustále napomína tvrdo kresťanov po zboroch? Pretože sa vôbec nezmenili! Aj keď naoko to vyzerá dobre, pohania na kresťanov hľadia ako na takých ktorí sa milujú, je to len vďaka komunite. Oni odišli zo sveta a žijú z pomoci jeden druhému. Ale čo ich hriechy? Čo ich smilstvá, ktoré sú horšie ako pohanské, čo ich opilstvá, ich škriepky, nenávisti, skutkárčenie? Prečo Pavol ich tak veľmi mocne karhá? Ale sám na tom nie je najlepšie. Na konci služby sa vyznáva, že hriech neustále koná v jeho tele.

Vari nie ste iní, vari nie sme rovnakí všetci, zatvorení pod hriech? Alebo žil niekto v celej histórii, kto konal neprestajne dobro a hlavne neustále miloval Boha, či už pred alebo po – obrátení? Schválne si pozrite pravoslávne spovedné zrkadlo, aby ste si uvedomili, že len pri prvom prikázaní ste skončili. Pravoslávni nevedia nič o milosti, ale zato vedia oveľa viac o hriechu ako vy, ktorí si myslíte, že ste dokonalí, že nasledujete Pána:

Keby som miloval Boha, potom by rozhovor s Ním v modlitbe bol mojim pokrmom a potešením a doviedol by ma k neprerušovanému spoločenstvu s Ním. Ale naopak, nie len že nenachádzam v modlitbe potešenie, ale považujem ju dokonca za námahu. Zápasím s nechuťou, som oslabovaný lenivosťou a radšej som dychtivo hotový zaoberať sa akoukoľvek bezvýznamnou maličkosťou, len keď to skracuje modlitbu a odpútava ma od nej. Môj čas prchá nepozorovane v malicherných činnostiach, ale keď sa zaoberám Bohom, keď sa staviam do Jeho prítomnosti, zdá sa každá hodina dlhá ako rok. Ak miluje niekto druhého, myslí na naň ho celý deň nepretržite, predstavuje si ho, stará sa oň ho a za žiadnych okolností neopúšťa myseľ na jeho milovaného priateľa. Avšak ja si behom dňa sotva vyhradím jednu hodinu na hlboké ponorenie do meditácie o Bohu, na zapálenie svojho srdca láskou k Nemu, zatiaľ čo horlivo venujem dvadsaťtri hodín dňa ako vrelú obeť modlám svojich vášní a sklonov. Dychtím po rozhovore o ľahkovážnych veciach a po tom, čo znižujem ducha; to ma teší. Ale v úvahách o Bohu som vyprahnutý, znudený a lenivý. I keď som nechcene vtiahnutý inými do duchovného hovoru, snažím sa zmeniť rýchlo námet na iný, ktorý sa ľúbi mojim žiadostiam. Som neúnavne zvedavý na novinky o občianskych záležitostiach a politických udalostiach; horlivo hľadám uspokojenie pre svoju záľubu v získavaní poznatkov o vede a umení a v cestách k získaniu vecí, ktoré si prajem vlastniť. Ale štúdium Božích zákonov, znalosť Boha a náboženstvo na mňa robí pramalý dojem a neuspokojuje hlad mojej duše. Považujem tieto veci nie len za nepodstatné zamestnania pre kresťana, ale svojim spôsobom za akési vedľajšie záujmy, ktorými by som sa možno mohol zaoberať vo svojom prebytočnom čase, vo voľných chvíľach. Skrátka, ak je posudzovaná láska k Bohu podľa zachovávania Jeho prikázaní (»Ak ma miluješ, zachovávaj moje prikázania,« hovorí náš Pán Ježiš Kristus), potom ja nie len že ich nezachovávam, ale dokonca sa málo o to snažím; nasleduje teda celkom iste záver, že Boha nemilujem. Tak to hovorí Bazil Veľký: „Dôkaz, že človek nemiluje ani Boha ani Krista je v tom, že nezachováva Jeho prikázania.“

Vidíte, že títo ľudia, ktorí nepoznajú milosť a sú ničení skutkami svojej cirkvi, poznajú na rozdiel od vás čo je to hriech. Veľmi dobre vedia, že nenasledujú Boha celým svojim srdcom. Ako by vyšli vaše idoly v tomto spovednom zrkadle len prvého prikázania? MacArhur, Piper, Washer? Myslíte si že lepšie? Možno horšie ako vy sami! Ako môžete povedať, že máte zmenené životy, keď z nich trčí svetskosť? Zbavili ste možno nejakých hriechov, Boh z vás sňal opilstvá, cudzoložstvá a vôbec viditeľné hriechy. Ale hriech začína v srdci, vo vašom myslení. A všetko čo nekonáte na slávu Boha, je na vaše odsúdenie?

Kde je teraz vaša chvála, kde sa chcete chváliť svojimi skutkami?

Pozeral som si jednu takú farizejskú stránku – pravdavlaske. Istotne ju poznáte, je veľmi IN v tomto veku odpadlíctva od pravej viery. Viete čo tam bolo? Tu dávam obrázok.

Homosexualita je zaiste hriech! Tí ľudia, ktorí chcú presadiť túto zvrátenosť do parlamentov, konajú proti Bohu. Homosexuáli, ktorí sa tešia že ich hriech bude akceptovaný spoločnosťou, konajú proti Bohu. Ale viete o tom, že existuje množstvo gayov, ktorí bojujú so svojim hriechom, veria v Krista, milujú Ho, pritom sa vyznávajú, že nedokážu zatiaľ zvíťaziť? Ale bojujú. Nežijú s mužmi, ale sexualita ich ťahá k predstavám a nemorálnostiam. Oni vedia, že nie sú tohto hriechu dokonale zbavení.

Aj oni odsudzujú tých homosexuálov, ktorí chcú legalizovať tento hriech. Dobre poznajú písmo a vedia, že Boh je proti tejto zvrátenosti. Ale viete čo robí s nimi svet? Boli ste na fórach, kde si píšu? Píšu si o tom, že ich nielen svet ničí a prenasleduje, ale oveľa viac ich prenasledujú ich bratia a sestry vo viere, ktorí ich ani za veriacich nepovažujú! Tak ako táto farizejská stránka pravdavlaske – alebo skôr – pravda v nenávisti. Kto z nich, alebo kto z vás, nemá hriech s ktorým bojuje? Prečo hádže kameňom farizej, ktorý je sám hriešny? Vari Pán Ježiš neukázal na pokrytectvo židov, ktorí samých seba velebili do neba a rýchlo vynášali súdy? A tie verše pod týmto sloganom – zle, totálne zle vyložené aby pasovali. Pavol dáva zarovno homosexuality hriechy nečistoty, smilstva, cudzoložstva, a ďalších takto:

A zjavné sú skutky tela ako: [cudzoložstvo], smilstvo, nečistota, zmyselnosť, modloslužba, čarodejníctvo, nepriateľstvá, svár, nenávisť, hnevy, zvady, rozbroje, roztržky, závisti, [vraždy], opilstvá, hodovania a im podobné. O týchto vám vopred hovorím, ako som už skôr povedal, že tí, čo robia také veci, nebudú dedičmi kráľovstva Božieho. Gal 5:19-21

Prečo táto stránka nenapíše, že kresťan ak sa pozrie na ženu v minisukni a v lodičkách, nie je kresťanom? Lebo sa ich to dotýka.

Prečo táto stránka nenapíše, že ak je človek zmyselný, ak sa prejedá, ak si rád dopriava, ak si dá na chuť víno alebo pivo – nie je kresťanom? Pavol dáva na jednu úroveň homosexuálov, smilníkov, aj takých, ktorí si radi dopriavajú.

Prečo táto stránka nenapíše, že ak kresťan chodí na dovolenky, nie je kresťanom?

Prečo táto stránka nenapíše, že ak sa človek háda, čo i len o vieru, nie je kresťanom?

Prečo táto stránka nenapíše, že ak človek čo i len trochu niekomu inému závidí, nie je kresťanom?

Prečo táto stránka nenapíše, že ak sa človek hnevá, nie je kresťanom?

A takto by sme mohli pokračovať? Prečo si vybrali len jednu skupinu? Pretože toto jediné sa ich netýka! A tu vidíte ich pokrytectvo. Pritom sú plní smilstva, závisti, neustále sa hádajú, hašteria, závidia, nenávidia, milujú zmyselnosť, sami si dopriavajú čo sa len dá, milujú samých seba a nemilujú podľa horného zrkadla Boha. A tento ich slogan, podporí nespočet ľudí, ktorí tiež nemajú s homosexualitou nič spoločného. Ďalší pokrytci! Ako ľahko sa nám súdi hriech, ktorý sa nás netýka.

Ale čo hlásajú je ďaleko nebezpečnejšie ako to, že odsudzujú takých istých hriešnikov, akými sú sami. Oni totiž učia skutky. A ľudia milujú skutky.

Hovoria síce o viere, ale prechádzajú hneď ku skutkom, ktoré údajne majú ich vieru dokázať. Preto ten horný slogan – ja nie som homosexuál. Hovoria si – ak by som ním bol, nie som kresťan, ale keďže nie som gay, som kresťanom. Odporné zmýšľanie! Kde je kríž? Kde je spasenie bez skutkov len z viery? Všimnite si, ako ich učenie obchádza pravdu a evanjelium. Falošne ho prekrútilo a postavilo nie na uholnom kameni, ktorým je Kristus, ale na sebe a svojich skutkoch.

Ako sme spasení? Z viery. Toto vám povedia. Ale potom sa ich opýtate. A keď gay ktorý sa obrátil a uveril v Krista, no neustále v sebe má hriech homosexuality, bojuje zo sebou, je spasený? Ich odpoveď poprie prvú odpoveď, pretože povedia ako v tomto sloganu – nie! Ak človek uverí v Krista, ale nemá zmenený život, nie je spasený ani obrátený. Chápete tomu nezmyslu?

Boh dáva vieru, ale príde – Lordship Salvation – a tento dar im vezme. Spasenie potom asi nie je až tak zdarma ako sa zdá. Ľudia neveria Bohu, ale autoritám. Ani si neviete predstaviť, aká spúšť sa okamžite spustí potom, ako sa do nich obujete?! Koľko zlých pitbulov na vás vybehne, pretože ste si dovolili napadnúť ich modly – kazateľov. Ľudia od prirodzenosti nasledujú autority, nielen v kresťanstve, ale aj vo svete. Zvlášť charizmatické osobnosti. Ako ľahko dokážu osobnosti zmeniť vieru v písmo, za vieru v ľudské učenie a filozofiu.

Táto nová filozofia, ktorá sa tvári kresťansky, je zakotvená už v reformácii. Obaja reformátori, ako Kalvín aj Luther svorne tvrdili, že krst je potrebný ku spaseniu, že dokonca krst zbavuje človeka hriechov. Aj keď na druhej strane učili spasenie len z milosti, pridávali k tejto milosti skutky. Odvolávajú sa na sviatosti, ktoré sú nevyhnutné ku spáse. Takže čo teraz? Skutočne reformácia objavila vieru bez skutkov? Alebo iba premenila kabát, ktorý mal iné skutky ako katolíci?

Pozrime sa na najväčšie herézy tohto nového učenia.

  • Ak chceš byť spasený, musíš činiť pokánie. Pokánie pritom predchádza spasenie, pretože človek ktorý začne inak zmýšľať, čo je pravý význam pokánia, príde k viere. Mnohí z týchto kazateľov ešte viac pritvrdzujú keď hovoria, že musíte činiť pokánie zo svojich hriechov. Potom nám ale nie je potrebný kríž a sme v katolicizme. Pokánie je zmena, keď bežíme od Krista a obrátime sa k Nemu. To nie je ale naša činnosť, ale činnosť Boha, ktorý v nás pôsobí. Takže pokánie ako skutok k viere je neprípustný.
  • Odvráťte sa od svojich hriechov. To sme hovorili. Veď už človek ktorý nie je kresťanom, túži konať dobro a aj mnohé dobrá pohania konajú. Tak aj pre kresťana je prirodzené, že chce poslúchať Boha. Ale to nemôže byť podmienkou spásy. Podmienkou spásy je len viera.
  • Dajte Krista na trón svojho života. Myslím že to bolo hore dosť jasne vyložené. Môžeme sa o to snažiť z celej sily, aby bol Kristus našim neobmedzeným Pánom, napriek tomu vo väčšine času budeme páni sami sebe! Ak neveriš – ešte raz si pozri hore spovedné zrkadlo – nemilujem Boha.
  • Nasleduj verne Krista. Opäť nereálna vec. Nedokážeme verne nasledovať Boha, ako bolo spomenuté hore. Východná cirkev vynašla takýto slogan: Boh sa stal človekom preto, aby sa človek stal Bohom! Nebol by to zlý slogan, keby to išlo cez kríž. Skrze kríž sa naozaj človek stáva prinajmenšom Božím dieťaťom. Ale východná cirkev tento slogan formuje tak, že človek sa má stať Bohom – Kristom skrze svoje skutky! Vraj k tomu dostal potrebnú moc od Boha.

Aký je rozdiel medzi východným myslením a týmto myslením? Obe myslenia chcú nasledovať Krista zo svojej údajne novej sily. Ale realita je taká, že žiaden človek sa nepriblíži ani 10% k tomu, aby Krista nasledoval a to som tých 10% vysoko nadhodil.

Spoznávate toto učenie? Hovorí sa vo všetkých zboroch veľmi jednohlasne. V USA je len niekoľko málo baptistických zborov, ktoré odmietajú toto učenie a tie sú samozrejme terčom posmechu a hnevu. Okamžite sú označené za heretické spolky. Nie sme opäť ďaleko od stredoveku, kde katolícka cirkev odsúdila všetko, čo nebolo v súlade s ich učením. Hneď išla páliť ľudí na hranicu za herézy. Dejiny sa opakujú.

Vráťme sa k Pánovi Ježišovi. Prečo káže vypichnúť si oči a odtrhnúť končatiny?

Prečo je pán Ježiš taký neúprosný a prečo je zákon taký tvrdý? Pretože nám chce ukázať, že my nie sme schopní ani na 2% Boha nasledovať a nehrešiť! Jednoducho to nedokážeme. Boh nám nechal telo, aby nás zrádzalo. Ak by nás telo nezrádzalo, potom by sme nepotrebovali Boha ani Ježiša, ale by sme si vystačili so spásou sami, upadli by sme do pýchy. Ale Boh nás neustále skrze naše hriechy a naše pády pokoruje až k zemi, aby sme si uvedomili nutnosť Krista. A to LEN Krista. Preto je spasenie LEN z viery a nie zo skutkov, aby sa nikto nemohol chváliť!

Ako by si mohol mať milý človiečik istotu spasenia, keď spása stojí na tebe a tvojom dokazovaní si viery? Keby si zajtra mal zomrieť, oznámil by ti to anjel z neba, mal by si istotu spasenia, keď hľadíš na seba? Toto učenie totiž odťahuje človeka od Boha a priťahuje ho k sebe. Ak hľadíš na svoje skutky a koľko hriechov si urobil, si v neistote. Nemôžeš veriť vo svoju záchranu. Môžeš si to nahovárať, ale akonáhle prijmeš toto učenie, ktoré sa šíri ako mor po celom kresťanskom svete, strácaš kríž a tým strácaš istotu. Miesto toho, aby ťa kresťania upevnili vo viere v Kristov kríž, na ktorom ti Ježiš vzal hriechy, zomrel za teba a na tretí deň vstal zmŕtvych na tvoje ospravedlnenie – oni ti začnú ako satan v raji tvrdiť, že potrebuješ svoju vieru dokázať skutkami. Pritom oni sami tieto skutky nemajú. Pred svetom sa tak môžu tváriť, ale nie pred Bohom.

Písmo predsa hovorí, že do neba nevojde nič nečisté. Ak chcete vôjsť do neba, musíte byť ako Kristus, ani o milimeter menej. Ste ako Kristus? Alebo sa spoliehate na svoje skutky, plus vieru? Tak to robia aj katolíci.

(Do neba) nevojde doň nič nečisté… Zjv 21:27

Naozaj si myslíte, že správne veríte? Myslíte si, že keď budete konať popri viere skutky, že tie sú zárukou vašej spásy? Či veríte tak, že vaša viera musí byť skutkami dokázaná? Alebo veríte len v Krista a vôbec na svoje skutky nehľadíte, lež hľadíte neprestajne ohľadom spásy na kríž? Pretože len tam je spása. Pozrite sa na to z druhej strany.

  • Môže nespasený človek prejaviť lásku? Určite!
  • Môže nespasený človek sa starať o iných ľudí, napríklad prostredníctvom charity? Môže!
  • Môže nespasený človek podporovať mier a bojovať zaň? Gándhi tak činil a nebol kresťan.
  • A čo Jehovisti? Všetci o nich hovoria, že nie sú spasení, pretože sa držia skutkov. Je to tak. Ale nemajú Jehovisti rôzne dary podobné darom Ducha Svätého?

Ale ovocie Ducha je: láska, radosť, pokoj, zhovievavosť, nežnosť, dobrotivosť, vernosť, krotkosť, zdržanlivosť. Gal 5:22-23

Napriek tomu že oni nemajú pravé dary, vedia ich krásne imitovať. Jeden kresťan mi povedal, že on má dary Ducha Svätého, pretože sa veľmi dlho v nich cvičil. Skutočne navonok tak pôsobil. Ale hneď som mu povedal, že dary Ducha Svätého sú dary BOHA a nie človeka, nedajú sa cvičiť, je to Božie dielo a nie ľudské. A zostal premýšľať.

A čo Mormóni? Aj oni pôsobia veľmi príjemne až by sa nám mohlo zdať, že majú dary Ducha?

A čo iné viery? Mnohí hinduisti a buddhisti sú príjemní a milí ľudia. Navonok pôsobia vyrovnane a ľudsky?

My kresťania toto všetko máme rázne zahodiť! V našom srdci je špina a kal. My sme spasení nie z našej sily, ale len a len z Boha.

Ako mnoho kresťanov sa musí obrátiť v tomto čase. Myslia si – som obrátený, ale nedôverujú len Kristovi. Nie je spása mimo Krista, nie je posvätenie mimo Krista, nie je život mimo Krista, nie je dýchanie mimo Krista.

Veď On (Boh) predsa nie je ďaleko od nikoho z nás, lebo Ním žijeme, hýbeme sa a trváme. Sk 17:27-28

Záverom pre tých, ktorí si ešte stále namýšľajú, že sú dobrí a spravodliví, že sa posväcujú a nehrešia. (Mimochodom hriech je aj nekonanie dobra, ktoré sa konať mohlo. Alebo inak – nevšímavosť.) Pozrime sa na to spovedné zrkadlo, čo hovorí ohľadom lásky k blížnemu:

Nielenže som neschopný položiť za blížneho svoj život (ako hovorí evanjelium o tom, kto má lásku k svojmu priateľovi), ale ani neobetujem pre dobro svojho blížneho svoje šťastie, svoje pohodlie, svoj pokoj. Keby som ho miloval ako seba samého, ako hovorí evanjelium, jeho nešťastie by ma zarmútilo a jeho šťastie by ma tešilo. Ale naopak, načúvam podivným, nešťastným historkám o svojich blížnych a nie som zarmútený; zostávam úplne nedotknutý, alebo – čo je ešte horšie – nachádzam v tom niečo ako potešenie. Nesprávne správanie svojho brata nezakrývam svojou láskou, ale s odsúdením to rozhlasujem. Jeho dobro, česť a šťastie ma neteší ako moje vlastné, ale akoby boli niečím úplne cudzím; nepotešujú ma. Dokonca vo mne vzbudzujú ľstivé pocity závisti alebo opovrhovania.

Toto je naše zrkadlo. Toto sme my. Ako pred obrátením, tak po obrátení. Niečo sa po obrátení zmení, sme horlivejší v boji proti hriechu, mnohé hriechy vďaka milosti sa prestanú opakovať – ale sme na tom stále špatne! Zo svojho života nemáme ani iskru nádeje na spásu. Ešte horšie by to dopadlo, keby nám Boh dal vieru na skúšku, či sa osvedčíme. Beda prebeda. Najlepšie by nám potom bolo ako Lotrovi na kríži, ktorý uveril a zomrel.

Aj tu toto falošné učenie tvrdí, že ak človek po uverení hneď zomrie, nemusí vieru dokazovať. Uff. Kam sa pozrieme, vidíme len túto výuku. Takmer všetky zbory a webové stránky hlásajú spasenie zo skutkov, potvrdením viery. Kristovo evanjelium je zničené.

Svet potrebuje obrátenie, skutočné obrátenie a vieru len v Krista a nič viac! V tejto viere sa musí každý upevniť na 100%. Myslím že svet sa prebúdza do starej kresťanskej viery, i keď pomaly. Len pozeraním na Krista môžeme zboriť tento svet. Veď On nám hovorí, že bez Neho nemôžeme nič činiť.

Záver

Chcete vidieť zrkadlo MacArthura, Washera, Pipera a všetkých tých kazateľov, ktorí vedome či nevedome učia falošné evanjelium dokázania viery skutkami? Pozrite na ich srdce človeka, ako ho definuje východné spovedné zrkadlo:

Keď v sebe vidím niečo dobré, chcem to zverejniť alebo sa s tým pred inými ľuďmi pochváliť, alebo sám seba obdivovať. Aj keď vystavujem na obdiv vonkajšiu pokoru, pripisujem ju svojej vlastnej sile a považujem sa za lepšieho než tí druhí, alebo aspoň za nie horšieho. Keď v sebe spoznám chybu, snažím sa ju ospravedlniť; zakrývam ju slovami “som jednoducho taký” alebo “nemôžem za to”. Hnevám sa na ľudí, ktorí som mnou nejednajú s úctou a považujem ich za neschopných oceniť hodnotu človeka. Chválim sa svojimi darmi a považujem neúspechy v akejkoľvek činnosti za osobnú urážku. Reptám a teší ma nešťastie mojich nepriateľov. Keď sa usilujem o niečo dobré, robím tak preto, aby som dosiahol chválu alebo pre duchovné pôžitkárstvo či svetskú útechu. V krátkosti, neustále zo seba robím idol a sústavne mu slúžim, pričom vo všetkom hľadám zmyslovú radosť a potravu pre svoje zmyselné vášne a chtivosť.

Amen

Ak sa ti článok páčil, klikni na odber nových článkov